انتخاب سیسمونی


خرید سیسمونی، باید با برنامه ریزی و تفکر باشد. در این بخش ما یک راهنمای جامع برای تمام عزیزانی که قصد خرید سیسمونی و لوازم نوزاد را دارند تهیه کرده ایم؛ و امیدوارم این بخش بتواند در تهیه ملزومات سیسمونی مناسب نوزادتان راهنمای شما باشد.

اگر برای تولد نوزادتان آماده می‌شوید خصوصاً اگر برای اولین بار است که صاحب فرزند میشوید و قصد انتخاب سیسمونی را دارید بهتر است در هنگام خرید سیسمونی به یکسری نکات توجه نمایید که ما در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم.

 

ست صفر بیمارستان


در واقع این ست که معمولا شامل (ناف‌بند، پتو‌ پیچ، دستکش، جوراب، شلوار، شلوار جوراب‌دار، شورت عینکی، رکابی، لباس سرهمی، مانتو، روسری، کلاه، پیش بند و…) می‌شود هنگامی که نوزاد شما به دنیا می‌آید بر تن او می‌شود و باید در کوچک‌ترین سایز ممکن یا همان سایز صفر تهیه گردد.

همچنین دقت داشته باشید رنگ ستی که تهیه می‌کنید باید با اتاق و سایر لباس‌های او همخوانی داشته باشد این مسئله شاید برای خیلی از مادرها اهمیت زیادی نداشته باشد اما می‌تواند نقش زیادی در روحیه آن‌ها داشته باشد چون همانطور که می‌دانید بسیاری از مادران پس از گذشت مدتی از زایمان دچار احساسات متناقض می‌شوند و این رنگ‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی در آن‌ها داشته باشد.

نکته دیگری که در رابطه با ست صفر بیمارستان وجود دارد این است که هنگام خرید لباس صفر باید به دکمه‌های آن دقت کنید، زیرا هنگامی که تصمیم دارید پوشک بچه را عوض کنید این مسئله اهمیت زیادی پیدا می‌کند تعداد دکمه‌های زیاد می‌تواند اعصاب شما را خرد کند از همین رو بهتر است به سراغ آن‌ها نروید و لباس‌هایی رو تهیه کنید که تعداد دکمه کمتری دارند!

 

زیرپوش زیر دکمه دار نوزاد


یکی دیگر از وسایل مورد نیاز کودک که حتماً در حین خرید سیسمونی باید به آن توجه کنید زیرپوش زیردکمه‌دار نوزاد است. این زیرپوش‌ها چه برای مادر و چه برای نوزاد بسیار راحت هستند چون هم به صورت سرهمی هستند و هم دکمه‌ها در قسمت فاق قرار دارند که در حین تعویض پوشک هم مادر و هم بچه را اذیت نمی‌کند.

مدل‌های مختلفی از این زیرپوش زیردکمه‌دار نوزاد موجود است که در فصل زمستان شما می‌توانید این زیرپوش‌ها را به صورت لنگه‌دار و آستین‌دار و در فصل تابستان و مواقعی که هوا گرم است به صورت رکابی و شورت کوتاه تهیه کنید.

مطمئن باشید که این دکمه‌ها در قسمت فاق هیچ آسیبی به فرزندتان نمی‌رساند و پوست آن‌ها را اذیت نمی‌کند.

 

شورت عینکی


یکی از وسایل بسیار بانمک و زیبای نوزاد شورت عینکی است. این محصول پاهای نوزاد را به‌طور کامل پوشش می‌دهد همچنین شرایطی را فراهم می‌کند تا در حین پوشاندن، نوزاد شما هیچ مشکلی را نداشته باشد.

زیرا برخی از شورت‌های موجود به دلیل کش‌هایی که در آن تعبیه شده است علامت‌هایی را بر روی پای نوزاد باقی می‌گذارند که باعث درد و حتی کبودی می‌شود. اما شورت عینکی یکی از بهترین محصولاتی است که می‌توانید برای نوزادان خود بدون اینکه نگران آسیب رساندن به آن‌ها باشید تهیه کنید.

 

شلوار


شلوار نوزاد یکی از فراوان‌ترین لباس‌هایی است که می‌توانید تهیه کنید. این محصول در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف و همچنین انواع مختلف (جوراب‌دار و بدون‌جوراب) موجود است و شما با توجه به رنگ ستی که آماده کرده‌اید آن‌ها را خریداری می‌کنید.

یکی از نکاتی که در هنگام خرید سیسمونی باید دقت کنید این است که چون پوست نوزاد بسیار حساس بوده و نیاز است که لباس‌هایی بلند همانند شلوار برای آن‌ها تهیه کنید تا پوستشان بر اثر برخورد به هر چیزی دچار آسیب نشود. همچنین چون سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است از همین رو باید با لباس‌هایی گرم پوشانده شوند تا سرما نخورند.

انتخاب شلوارهایی از جنس پنبه‌ای و یا نخ را فراموش نکنید آن‌ها برای پوست مناسب‌تر هستند. همچنین بهتر است شلوارهایی با کمر کشی بخرید که به‌راحتی روی پوشک و شکم نوزاد بالا و با افزایش وزن نوزاد کش می‌آید تا بتوانید چند ماه از آن‌ها استفاده کنید. توصیه می‌شود حتماً تعداد پنج تا هفت عدد شلوار تهیه کنید.

 

کلاه نخی


کلاه نخی از وسایل مورد نیاز نوزاد هست که همراه با سیسمونی باید خریداری شود. حتماً دیده‌اید که وقتی نوزاد به دنیا می‌آید تا چند ماه بر سر او کلاه‌های نخی قرار می‌دهند. تاکنون از خود پرسیده اید که دلیل این کار چیست؟

باید به شما بگوییم که تحقیقات نشان داده که استخوان سر نوزاد بعد از به دنیا آمدنش هنوز سفت نشده و نرم است، به‌گونه ای که اگر مدام نوزاد را به یک طرف بخوابانید، سر او تغییر شکل می‌دهد. با توجه به این مسئله می‌توان به اهمیت استفاده از کلاه برای این نوزادان پی‌برد.

علاوه بر این بسیاری از نوزادان بدون مو هستند که پوشاندن کلاه برای آن‌ها از سرما خوردن شان جلوگیری می‌کند. برای انتخاب کلاه نوزادتان باید به نکات زیادی توجه کنید از جمله اینکه نوزادان پوست حساس و نازکی دارند نباید از کلاه‌های پشمی برای آن‌ها استفاده کرد.

اگر هم قصد بیرون رفتن دارید، حتماً یک کلاه نخی از زیر کلاه پشمی بپوشانید تا از ایجاد حساسیت جلوگیری کند. همچنین اگر قصد خرید کلاه نخی نوزاد را دارید باید از رنگ سفید استفاده کنید تا در صورت کثیف شدن قابل مشاهده باشد و حتماً باید روزی یکبار مورد شستشو قرار گیرد.

 

لباس سرهمی


لباس سرهمی نیز یکی از لباس‌هایی است که باید حتماً در لیست خریدهای سیسمونی شما قرار داشته باشد. این لباس در ماه‌های اول تولد نوزاد که در اکثر مواقع خواب هستند بسیار مفید است و کارایی زیادی دارد. به دلیل یک تکه بودن لباس یکی از مزایای این نوع لباس‌ها این است که نوزاد شما تمام بدنش در برابر سرما ایمن است و اگر از مدلی استفاده کنید که در قسمت پوشک دکمه‌ دارد و یا حتی سرهمی‌هایی که علاوه بر این دکمه‌ها در قسمت یقه یک تای پاکتی دارند، کار شما را هنگام تعویض آسان می‌کند. بهتر است بین پنج تا هفت عدد از آن‌ها در خانه داشته باشید. اگر نوزاد شما در زمستان به دنیا آمد نیز، ممکن است به یک دست لباس‌ سرهمی پشمی برای گرم نگه داشتن او در بیرون از خانه نیاز داشته باشید.

 

لباس بیرون فصلی


همانطور که از اسمش پیداست این لباس را باید متناسب فصلی که نوزادتان در آن به دنیا می‌آید انتخاب کنید. اگر فرزندتان در تابستان و بهار به دنیا آمد باید لباس‌هایی را انتخاب کنید که خیلی دمای بدن او را بالا نبرد. همچنین در فصل زمستان باید حتماً لباس‌هایی از جنس پشمی برای او تهیه کنید تا به‌طور کامل در برابر سرمای هوا محافظت شود، کاپشن‌ها و شلوارهای مناسب و انواع کلاه و شال گردن و حتی بلوزهایی از جنس پشمی در این فصل از کاربردی‌ترین خریدهایی است که برای نوزادتان انجام می‌دهید. این لباس‌ها در انواع مختلفی در بازار موجود است که با توجه به سلیقه خود می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید.

 

کاپشن


کاپشن نیز یکی دیگر از لوازم بسیار حیاتی در خرید سیسمونی است به خصوص اگر فرزندتان در فصل پاییز و زمستان متولد می‌شود. دقت داشته باشید اگر در فصل زمستان هستید و یا در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، گرمای لباس کودک به تنهایی نمی‌تواند کافی‌ باشد که در این مواقع می‌بایست از کاپشن استفاده شود.

لباس‌های پشمی برای کودکان برای فصول سرما بسیار مفید هستند از همین رو برای اینکه بتوانید این توصیه را عملی کنید سعی کنید با توجه به بودجه ای که برای خرید سیسمونی در نظر دارید بهترین‌ها را تهیه نمایید.

 

دستکش نوزادی


بچه‌ها به دنیا می‌آیند و بدون اینکه خودشون تقاضا کنند یک لیست بلند بالا وسیله نیاز دارند. خرید لوازم یک نی‌نی کوچولو لذت‌بخش اما خیلی سخت‌تر از لوازم یک آدم بالغ است.

ست کلاه، دستکش و پاپوش نوزادی یکی از لوازم مورد نیاز و مهم برای یک نوزاد تازه متولد شده است. بخاطر پوست لطیف و حساس نوزادان هنگام خرید لباس نوزادی و این ست سه‌گانه باید دقت زیادی داشته باشید. در روزهای اول تولد این دو بخش لباس برای گرم نگه داشتن نوزاد استفاده می‌شود.

علاوه‌بر این چون ناخن‌‌های نوزاد بلند است، دستکش از آسیب به صورت نوزاد هنگام چنگ زدن خودش جلوگیری می‌کند. موقع خواب دستکش را حتماً استفاده کنید، در این صورت علاوه بر محافظت از فرزندتان در گرم نگه داشتن آن‌‌ها نیز موفق بوده اید.

 

 

آویز لباس


معمولا لباس‌هایی که برای نوزاد خود خریداری می‌کنید باید در کمد مخصوص به خودش قرار دهید آویز لباس به شما کمک می‌کند تا با آویزان کردن آن‌ها علاوه بر تمیز نگه داشتن کمد، از چروک شدن و همچنین کثیف شدن لباس‌ها جلوگیری کنید.

دقت داشته باشید آویز لباس را متناسب با لباس نوزاد خریداری کنید و اندازه آن نیز با کمد او همخوانی داشته باشد.

 

جوراب


جوراب نیز از دیگر الزامات خرید سیسمونی محسوب می‌شود و باید به تعداد سه یا چهار جفت جوراب برای نوزاد تازه متولد شده خود تهیه کنید. اما هنگامی که به خرید جوراب می‌روید باید نکاتی را دقت داشته باشید از جمله اینکه جوراب تهیه شده از جنس نخ و در فصل زمستان از جنس پشمی باشد همچنین باید آزادی کافی و کاملی در قسمت پنجه جوراب برای نوزاد فراهم بوده تا بتواند به‌راحتی انگشتان پای خود را به حرکت در آورد.

همچنین یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با جوراب نوزاد باید دقت داشته باشید این است که در حین خرید سعی کنید جوراب و یا پاپوشی را انتخاب کنید که در قسمت بالایی آن کش داشته باشد در این صورت هنگامی که نوزاد پای خود را تکان می‌دهد جوراب از پای او بیرون نمی‌آید.

همواره باید به خاطر داشته باشید که در خانه نیز برای پیشگیری از سرد شدن پاهای کودک باید از جوراب استفاده کنید. همچنین شما به تعداد زیادی جوراب برای داخل خانه و تعدادی جوراب پشمی بلند برای گرم نگه داشتن پای کودک خود در خارج از خانه هنگام سرما نیاز دارید.

 

شال و کلاه


شال و کلاه که جزء خریدهای اصلی نوزادان و خرید سیسمونی محسوب می‌شود در فصل پاییز و زمستان نمود زیادی پیدا می‌کند. در این فصول به دلیل سرد شدن هوا برای اینکه بتوانید فرزند خود را از انواع بیماری‌ها مصون نگه دارید باید از لباس‌هایی نظیر شال و کلاه و همچنین دستکش استفاده کنید.

این لباس‌ها باید از جنس پشمی باشند تا به اندازه کافی آن‌ها را گرم نگه دارند. شال و کلاه در انواع و اقسام مختلف در بازار موجود هست که باید با توجه به سلیقه خودتان و همچنین ستی که برای نوزادتان در نظر گرفته اید آن‌ها را خریداری کنید.

دقت داشته باشید که حداقل دو دست از این شال و کلاه‌ها باید در اختیار داشته باشید.

 

شورت


شورت نوزاد که از ضروری‌ترین خریدهای سیسمونی محسوب می‌شود و باید آن را در انواع و مدل‌های مختلف تهیه کنید. دقت داشته باشید شما تعداد زیادی از شورت‌ها را برای نوزاد خود تهیه کنید زیرا در ماه‌های اول پس از تولد نوزاد مقدار زیادی از لباس‌های خود را کثیف می‌کند در نتیجه به‌طور مداوم باید مورد شستشو قرار گیرد.

در اختیار داشتن تعداد زیادی از آن‌ها باعث می‌شود تا دچار کمبود نشوید. همچنین باید در نظر بگیرید جنس و مدلی که انتخاب می‌کنید متناسب با پوست نوزادتان باشد و حساسیت‌هایی را در آن‌ها به وجود نیاورد.

 

پاپوش

معمولا از پاپوش برای نوزادانی که تازه متولد شده اند استفاده می‌کنند به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است در نتیجه والدین با این کار آن‌ها را در برابر سرما مصون نگاه می‌دارند.

 

کفش و دمپایی


شاید با خود فکر کنید که شما در اکثر مواقع فرزند خود را در آغوش می‌گیرید پس چه نیازی به کفش و یا دمپایی دارد. باید بدانید که فرزند شما نیاز دارد که کم‌کم راه رفتن را یاد بگیرد از همین رو شما برای لحظاتی هم که شده باید آن را بر روی زمین بگذارید تا با او راه رفتن را تمرین کنید. از همین رو به کفش و دمپایی نیاز شدیدی پیدا خواهید کرد.

در هنگام خرید دمپایی و کفش دقت داشته باشید که سایزی متناسب با پای کودک تهیه کنید و هنگامی که سایز پاهای فرزند دلبند شما به دلیل رشد تغییر کرد هرگز از کفش و دمپایی کوچکتر استفاده نکنید.

می‌دانید که مدل‌های مختلفی از کفش و دمپایی در بازار موجود هست از همین رو سعی کنید بهترین نوع آن را که مورد علاقه فرزندتان نیز هست را تهیه فرمایید.

 

زانو بند


یکی از حیاتی‌ترین خریدهای سیسمونی زانوبند هست. فرزند شما برای اینکه بتواند بر روی پاهای خود بایستد نیاز دارد که در ابتدا مدتی را بر روی دست و پای خود راه برود از همین رو استفاده از زانو بند حیاتی است زیرا از آسیب رساندن به زانوها جلوگیری می‌کند.

 

روسری


مطمئناً می‌دانید که نوزاد در بدو تولد از سیستم ایمنی قوی برخوردار نیست از همین رو هر هوای سرد و باد سردی و یا بیش از حد گرمی می‌تواند باعث آسیب رساندن به او شود. استفاده از روسری به شما کمک می‌کند تا از سر او در برابر گرما و سرما محافظت کنید.

 

قنداق


قنداق کردن از جمله تکنیک‌های سنتی نگهداری از نوزاد در روزها و هفته‌های نخستین تولد اوست. هدف از این کار گرم‌تر نگه داشتن نوزاد و در عین حال افزایش ایمنی وی در برابر بعضی خطرات است.

در واقع در روزهای نخست تولد، هنوز ترموستات درونی نوزاد فعال نشده و این احتمال وجود دارد که با کوچک‌ترین تغییرات دمایی، نوزاد دچار سرماخوردگی شود. به‌طور کلی قنداق کردن به افزایش آرامش نوزاد کمک شایانی می‌کند.

 

عینک آفتابی


باور کنید عینک آفتابی یکی از بهترین خریدها برای جذابیت بخشیدن به نوزادتان است. آن کودکی که هنوز نمی‌تواند بر روی پاهای خود بایستد و یا هنوز به‌ طور کامل حرف بزند با دست‌هایی تپل عینکش را به چشم می‌زند و به شما نگاه می‌کند مطمئناً می‌تواند طرفداران زیادی پیدا کند.

 

 

شیشه کوچک و بزرگ


شیشه شیر یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید سیسمونی باید به آن دقت کنید زیرا جزء الزامات است. باید بگوییم که در اکثر مواقعی که شما در کنار فرزندتان حضور ندارید و یا در بیرون از منزل علاقه ای به شیردادن به فرزندتان ندارید، می‌توانید با دوشیدن شیر خود با استفاده از شیشه کوچک و یا بزرگ به نوزاد خود غذا دهید.

این را هم باید بدانید شیشه شیر سایز کوچک به دلیل اینکه سری کوچک‌تری دارد برای ماه‌های اولیه نوزاد و سایز بزرگتر آن برای ماه‌های رشد نوزاد مناسب است.

 

شیشه شور


هر وسیله‌ای که برای فرزند خود استفاده می‌کنید باید تمیز و استریل شده باشد. استفاده از شیشه‌شور با توجه به شیارها و دندانه‌هایی که در آن تعبیه شده به‌راحتی می‌تواند باکتری را از روی سطح درونی شیشه پاک کند.

دقت داشته باشید که این کار برای حفظ سلامتی آن‌ها انجام می‌شود. شیشه شور نوزاد نیز در مدل‌های مختلفی در بازار موجود است و می‌توانید آن را تهیه کنید. البته که شیشه شور را نیز باید به‌خوبی بشویید و نظافت را در اولویت قرار دهید.

 

دندانی


مطمئناً بارها دیده‌اید که کودکان در سنین پایین چیزهایی را به دهان خود می‌برند و فشار می‌دهند. باید بگوییم که این وسیله که به آن دندانی گفته می‌شود مواقعی استفاده می‌شود که دندان او در حال ظهور است و کودک احساس خارش شدیدی در لثه خود می‌کند او با استفاده از دندانی این خارش را مقداری کاهش می‌دهد.

نوع ژله ای یا سخت این وسیله در بازار موجود است و همینطور نوع دیگری نیز وجود دارد که به آن دندانی مایع می‌گویند، زمانی که دندانی مایع را درون یخچال می‌گذارید مایع داخل دندانی سرد شده و این امر در هنگام استفاده نوزاد باعث سرد شدن لثه شده و درد آن را تا حدودی التیام می‌بخشد.

 

سرویس غذاخوری


مسلماً کودک شما هنگامی که شروع به خوردن غذاهای کمکی در کنار شیر مادر می‌کند باید از سرویس غذاخوری مناسب و کودکانه‌ای بهره‌مند باشد. زیرا در این صورت بیشتر جذب می‌شود تا غذا بخورد. از همین رو سرویس غذاخوری کاربرد بهتری پیدا می‌کند.

 

پیش‌بند


حتماً بارها دیده‌اید که در هنگام غذا خوردن نوزادان دور گردن آنها پیش‌بندهایی بسته شده تا از کثیف شدن لباس‌هایشان جلوگیری شود. پیش‌بندها در انواع و مدل‌های مختلفی در بازار موجود است که شما می‌توانید آن را تهیه کنید. مطمئن باشید با تهیه‌ٔ پیش‌بند جذابیت خاصی در حین غذا خوردن به او بخشیده‌اید.

 

 

سرویس قابلمه


مسلماً معدهٔ کودک شما آنقدر کوچک است که قابلمه‌های شما برای درست کردن غذای او بزرگ باشد از همین رو در حین خرید سیسمونی می‌توانید سرویس قابلمه متناسب با ست او را تهیه کرده و مشکل خود را برطرف نمایید. منظور ما از این سرویس شامل (قابلمه، ماهیتابه و شیرجوش) است.

 

شیردوش


شاید شما مادرانی را دیده‌اید که پس از گذشت مدتی با زخم‌هایی بر روی نوک سینه و سایر مشکلات در هنگام شیردهی مواجه شده‌اند. از همین رو با توجه به پیشرفت‌هایی که رخ داده همواره راهی برای حل این مشکلات وجود دارد. استفاده از سرشیشه و یا شیردوش در این مواقع می‌تواند بسیار کاربردی باشد. بخصوص شیردوش که امروزه با توجه به شاغل بودن بسیاری از مادران کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است. شیردوش به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا شیر خود را برای نوزاد ذخیره کرده و در زمانی که فرزندشان احساس گرسنگی کرد از شیر مادر خود تغذیه کند و دیگر به سراغ خرید شیر خشک نروند. در حقیقت شیردوش یاری دهنده مادران شیرده است. این وسیله در انواع مختلف برقی و دستی موجود هست که با توجه به بودجهٔ خود می‌توانید آن را تهیه کنید.

 

 

سرلاک خوری


وقتی کودک به یک سالگی نزدیک می‌شود اولین چیزی که پزشکان برای غذای کمکی پیشنهاد می‌کنند سرلاک است. از همین رو شما به یک ظرف سرلاک خوری نیاز پیدا خواهید کرد. این ظرف مدل‌های مختلفی دارد دقت فرمایید هنگام خرید وسیله‌ای را خریداری کنید که در آینده نیاز به خرید مدل دیگری از آن نباشید.

 

استریل


همانطور که می‌دانید وسایل نوزاد همواره باید در پاکیزه‌ترین حالت خود قرار داشته باشند تنها در این صورت است که می‌توانید از آن‌ها در برابر میکروب‌ها محافظت کنید.

دستگاه استریل یکی از ابزارهایی است که به‌تازگی به دنیا معرفی شده و توانسته جایگاه مناسبی برای خود پیدا کند زیرا هر پدر و مادری به سلامت فرزند خود اهمیت می‌دهد.

 

 

پستانک

مکیدن پستانک به نوزاد این امکان را می‌دهد تا آرامش بیشتری داشته باشد و با مشغول شدن به آن برای والدین خود دردسری ایجاد نکند.

دقت داشته باشید که نباید اجازه دهید فرزندتان به پستانک عادت کند مکیدن و جویدن زیاد آن برای دندان‌های او مفید نیست.

 

 

قطره چکان


در بسیاری از موارد شما نیاز پیدا خواهید کرد که به نوزادتان از طریق قطره چکان دارو و یا مولتی ویتامین‌هایی را بدهید. قطره چکان این امکان را به شما می‌دهد تا با شمردن تعداد قطره‌هایی که به دهان او می‌ریزید میزان مصرف دارو را در اختیار داشته باشید.

 

فلاسک


خرید فلاسک آب و غذا این امکان را برای شما و فرزندتان فراهم می‌آورد تا در هنگام رفتن به مسافرت و یا بیرون از منزل، هنگامی که احساس گرسنگی کردید مقداری از غذایی که تهیه کرده اید را میل کنید.

همچنین کودک شما با خوردن غذاهای پخته شده از جانب شما مسلماً در سلامت به‌سر می‌برد.اگر نیاز باشد فرزند شما شیر خشک استفاده کند این وسیله یک نیاز ضروری برای نگهداری آب جوش در مدت زمان بالا است.

 

صندلی غذا


صندلی غذاخوری یکی از اساسی‌ترین خریدهای سیسمونی است. زیرا هنگامی که شما بر روی میز نشسته‌اید و مشغول غذا خوردن هستید، فرزندتان نمی‌تواند همانند شما بر روی میز بنشیند از همین رو صندلی غذا به او کمک می‌کند تا صندلی و میز مخصوص به خود را داشته باشد.

علاوه بر این، این صندلی غذا به او کمک می‌کند تا در آینده، آداب غذا خوردن بر روی میز را یاد بگیرد.

 

سرویس خواب


سرویس خواب معمولاً در طرح‌های مختلف و مدل‌های مختلف طراحی شده است که اصلی‌ترین وسایل این سرویس تشک، بالش و پتو است و این سرویس به شما این امکان را می‌دهد که هر مکانی که شما به آن علاقه داشته باشید می‌توانید کودک خود را بخوابانید البته منظور از هر مکان سطوح صاف است.

 

 

سرویس خواب دم‌دستی


مطمئناً بارها برای شما پیش آمده که فرزندتان در پذیرایی و بر روی مبل به خواب رفته است و اگر بخواهید او را به تختخوابش ببرید از خواب بیدار می‌شود. از همین رو به یک سرویس خواب دم‌دستی به شدت نیاز پیدا خواهید کرد. این سرویس خواب در سایز بسیار کوچک‌تر بوده و بسیار نرم و تقریباً می‌توان گفت که مدل کوچک تخت او محسوب می‌شود.
این مورد برای مسافرت‌ها و مهمانی‌ها بهترین گزینه برای شما است، از همین رو دیگر نیازی نیست نگران نامناسب بودن جای خواب فرزندتان باشید.

 

گهواره


برخلاف بسیاری از وسایلی که در فهرست مایحتاج سیسمونی فهرست شده اند، خرید وسایل خواب برای نوزاد یکی از ضروریات است. گهواره‌ها بهترین گزینه برای نگهداری و خواباندن نوزاد است.

در ماه‌های ابتدایی نوزاد نیاز به مراقبت بسیار ویژه دارد و والدین باید در همه حال متوجه شرایط نوزادشان باشند. به دلیل اینکه در ماه‌های ابتدایی نوزاد اکثراً در خواب به سر می‌برد داشتن مکانی مناسب و امن برای خواب نوزاد بسیار اهمیت پیدا می‌کنید.

 

قنداق فرنگی


همانطور که می‌دانید برای اینکه بتوانید نوزاد خود را برای بیرون رفتن کنترل کنید و با آرامش او را در آغوش بگیرید نیاز به قنداق خواهید داشت. حال منظور از قنداق فرنگی که در اصطلاح به آن کیسه خواب هم می‌گویند، قنداقی به شکل پتو است که بالشی با خود به همراه دارد و باعث می‌شود فرزندتان در محیطی گرم و راحت به گردش بپردازد.

 

پتو سبک نوزاد


یکی از لوازم پرکاربرد مادران برای نوزادان بویژه در روزهای آغازین تولد پتوهای نوزادی می‌باشند. پتو سبک نوزاد دارای جنس و تنوع طرح بالایی می‌باشند برخی از این پتوهای نوزادی دارای رویه بیرونی مخملی و نرم و رویه داخلی کرکی می‌باشند.

دقت فرمایید پتو سبکی را برای او تهیه کنید تا در هر شرایطی بتوانید با خود حمل کنید.

 

پتوی بچه


همانطور که گفته شد پتو یکی از کاربردی‌ترین وسایل نوزاد است که در حین خرید سیسمونی باید تهیه شود. مطمئناً پتوها در انواع و جنس‌های مختلفی در بازار موجود می‌باشند که شما متناسب با سلیقه خود آن را خریداری می‌کنید.

 

پشه‌بند


پشه‌بند یکی از وسایلی است که در فصل تابستان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید پوست نوزاد در اوایل زندگی بسیار نازک و ضعیف است همین مسئله باعث می‌شود تا شما به روش‌های مختلف از آن‌ها مراقبت کنید.

پشه‌بند جزء بهترین وسیله‌های محافظت از فرزندتان در برابر حشرات محسوب می‌شود.

 

تخت کنار مادر


مسلماً وقتی نوزاد متولد می‌شود نمی‌تواند از همان ابتدا در اتاقی جدا در تخت خود بخوابد. او ماه‌ها باید در کنار مادرش بماند تا علاوه بر محافظت شب‌ها به‌راحتی شیر بخورد. از همین رو به یک تخت کنار مادر خود نیاز پیدا می‌کند.

 

 

تشک غلت‌ گیر


همانطور که می‌دانید نوزادان در حین خواب نباید غلت بزنند زیرا این امکان وجود دارد که دچار خفگی شوند. غلت گیر به شما کمک می‌کند که از فرزند خود محافظت کنید.

 

وسایل بازی و سرگرمی


از دیگر وسایلی که باید برای کودک خود تهیه کنید اسباب‌بازی است.بازی کردن کودکان علاوه بر جنبه سرگرمی، به جهت بالا بردن هوش آن‌ها و همچنین وسیله‌ای برای آموزش حائز اهمیت می‌باشد.

شما با کمک وسایلی که در ادامه به شما می‌گوییم می‌توانید او را مشغول کرده و سپس به کارهای خودتان برسید.

 

روروئک


مطمئناً فرزند شما برای اینکه بتواند بر روی پاهای خودش قرار گیرد به یک وسیله محرک نیاز دارد، روروئک یکی از معمول‌ترین وسیله‌ای است که می‌توانید برای او تهیه کنید تا بتواند راه رفتن را زودتر بیاموزد.

 

 

بهداشتی


یکی دیگر از وسایل مهمی که در هنگام خرید سیسمونی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید وسایل بهداشتی مرتبط با نوزاد است. در این قسمت به معرفی برخی از وسایل بهداشتی مرتبط با نوزاد می‌پردازیم.

 

پوشک کامل


هر نوزادی پس از به دنیا آمدن نیاز به پوشک دارد، امروزه استفاده از کهنه و وسایلی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت دیگر روال نبوده و والدین از پوشک استفاده می‌کنند.

دقت فرمایید که پوشک را باید متناسب با سایز بچه خریداری کنید از همین رو خرید آن قبل از تولد نوزاد خیلی عاقلانه نیست.

 

تشکچه تعویض


همانطور که می‌دانید برای اینکه بتوانید پوشک بچه خود را عوض کنید نیاز است که او را بر روی سطحی بگذارید. دقت داشته باشید که برای این کار نیاز به تشکچه تعویض خواهید داشت.

شما نمی‌توانید او را بر روی زمین قرار دهید به همین جهت به تشکچه تعویض نیاز پیدا خواهید کرد.

 

 

پارچه خشک کن


در طول روز چندین بار پوشک نوزاد را تعویض می‌کنیم که بعد از هر بار تعویض پوشک نیاز به شستشو و نظافت دارد و برای خشک کردن بدن کودک استفاده از پارچه‌های که حساسیت‌زا نباشد و به پوست لطیف کودک آسیب نرساند مورد نیاز است.

پارچهٔ خشک کن این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که دیگر نگران آسیب زدن به پوست فرزند خود نباشید و با خیالی آسوده او را خشک کنید.

 

سرویس حوله


وقتی کودک خود را حمام می‌کنید او نیز همانند شما به حوله و سایر چیزهایی که به حمام مربوط است نیاز پیدا می‌کند. از همین رو در حین خرید سیسمونی باید این موارد را برای او تهیه کنید.

زیرا به محض اینکه ناف او می‌افتد باید او را به حمام ببرید.که این محصول معمولاً شامل (حولهٔ کلاه‌دار، پاپوش حوله‌ای،حولهٔ تن‌پوش و لیف) می‌باشد.

 

لیف و اسفنج شستشو


نوزادتان نیز همانند شما نیاز به وسایل شخصی دارد که این مسئله شامل لیف و اسفنج شستشو نیز می‌شود. پوست کودک در ماه‌های اول زندگی بسیار حساس است از همین رو باید لیف و اسفنج شستشو مخصوص نوزاد را برای او تهیه کنید و دقت داشته باشید که به‌آرامی آن را بر روی پوست او بکشید.

 

 

صابون و ظرف صابون


صابون و ظرف صابون از دیگر وسایل شخصی مخصوص به حمام نوزاد است که در هنگام خرید سیسمونی باید آن را در دستور کار خود قرار دهید.

شما باید صابون‌های مخصوص نوزاد را خریداری کنید تا برای چشم‌ها و پوست نوزاد ضرری به همراه نداشته باشد همچنین با قرار دادن صابون در ظرف مخصوص، آن را با صابون‌های دیگر متمایز کنید.

 

 

کرم سوختگی


همانطور که می‌دانید پوست بچه در سال‌های اول زندگی بسیار حساس است از همین رو هر برخوردی می‌تواند باعث آسیب رساندن و حتی سوختگی شود. کرم سوختگی به شما کمک می‌کند تا در این سال‌ها از فرزند خود مراقبت کنید.

 

دستمال مرطوب


هنگامی که می‌خواهید فرزند خود را تمیز کنید، دستمال مرطوب یکی از وسایلی است که بسیار می‌تواند به شما کمک کند. دستمال مرطوب با خنک نگه داشتن پوست شرایطی را فراهم می‌آورد تا مدفوع و ادرار پوست نوزاد را نسوزاند.

خرید آن را حتماً در دستور کار خود قرار دهید.

 

ناخن گیر


همانطور که می‌دانید نوزاد با ناخن‌هایی بلند به دنیا می‌آید و به همین دلیل است که در روزهای اول تولد، دستکش‌هایی را به دست او می‌کنند تا به صورت خود چنگ نزند.

اما پس از گذشت یک هفته نیاز است که ناخن‌های او را کوتاه کنید. ناخن گیر کودک البته متفاوت از ناخن گیرهای بزرگسالان است از همین رو در هنگام خرید سیسمونی آن را فراموش نکنید.

 

پودر بچه


مطمئناً می‌دانید که ادرار و مدفوع بچه باعث سوختگی پوست او می‌شود به همین دلیل است که باید زود به زود پوشک او را عوض کنید. البته وسایلی مانند پودر بچه این امکان را برای شما پدید می‌آورد تا از بروز این عارضه جلوگیری کنید.

 

پودر صابون


بار ها دیده اید که والدین از پودر صابون برای شستشوی لباس نوزادان خود استفاده می‌کنند تا هیچگونه حساسیت‌های پوستی برای آن‌ها ایجاد نشود.

 

شامپو بدن و سر


نوزاد باید شامپو بدن و سر مخصوص به خود را داشته باشد تا هیچگونه آسیبی به چشم‌ها و همچنین پوست او وارد نشود.

 

تب‌سنج


تنظیم دمای بدن در سنین پایین بسیار مهم است زیرا از بروز تشنج جلوگیری می‌کند. تب‌سنج به شما این امکان را می‌دهد تا دمای بدن او را زیر نظر داشته باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

 

کیسه آب گرم


وقتی که فرزندتان در بستر بیماری است یا درد و ناراحتی‌ای برای او پیش آمده، برای آرام کردن دردها و کوفتگی‌های ناشی از بیماری، دل‌درد و کولیک روده یا حتی درد جای واکسن، یکی از بهترین و ساده‌ترین راهکارها استفاده از کیسه آب گرم و آب سرد است.

 

پوشک معمولی


مسلماً دیده‌اید که والدین علاوه بر پوشک‌های مخصوصی که در بیرون از منزل استفاده می‌کنند پوشک معمولی و دم‌دستی در اختیار دارند که در منزل آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند این پوشک‌ها هزینه کمتری داشته و بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند.

 

شانه و برس


از دیگر وسایل مربوط به سیسمونی، شانه و برس هست. فرزندتان همیشه باید تمیز و مرتب باشد در این صورت بر جذابیت او روز‌به‌روز افزوده می‌شود.

شما با شانه و برس موهای زیبای او را حالت داده همچنین می‌توانید به او آموزش دهید که خودش آراسته بودن را فرا بگیرد.

 

گوش پاک‌کن


در بسیاری از مواقع متوجه جرم‌هایی در اطراف گوش نوزادان می‌شوید در این هنگام استفاده از گوش پاک کن به شما کمک می‌کند تا این جرم‌ها را از بین برده و فرزندتان را تمیز کنید.

 

 

رخت‌آویز


وقتی لباس‌های کودک خود را مورد شستشو قرار می‌دهید مطمئناً به وسیله ای نیاز خواهید داشت تا آن‌ها را آویزان کرده تا خشک شوند.

رخت‌آویز یکی از وسایل کاربردی برای شما است زیرا آن‌ها متناسب با لباس‌های کودک طراحی شده‌اند و هیچ مشکلی را برای آن‌ها به وجود نمی‌آورند.

 

دماسنج اتاق


دماسنج اتاق به شما این امکان را می‌دهد تا دمای اتاق را متعادل نگه دارید به‌ طوری که مشکلی بابت سرد و گرم بودن محیط اتاق نوزاد نداشته باشید. دمای متعادل امکان سرما خوردن را در نوزادان کاهش می‌دهد.

 

روغن یا لوسیون


شما همواره باید بدن نوزاد خود را چرب و یا مرطوب نگه دارید از همین رو به انواع روغن و یا لوسیون نیاز پیدا خواهید کرد. زیرا نوزاد به‌ طور دائم در حال چاق و لاغر شدن است و این مسئله می‌تواند به پوست آن‌ها آسیب برساند.

مراقبت از پوست یکی از اصلی‌ترین وظایف پدر و مادر است.

 

کلاه حمام


بسیاری از نوزادان علاقه ای ندارند که آب به چشم آن‌ها بخورد همچنین برای اینکه از ورود کف و مایع به داخل چشمشان جلوگیری کنید می‌توانید از کلاه حمام استفاده کنید.

 

دستگاه بخور


محیطی که نوزاد در آن قرار می‌گیرد باید بسیار تمیز و سالم باشد. دستگاه بخور بهترین وسیله ای است که می‌توانید برای این کار از آن استفاده کنید.

 

کهنه‌شور (ایزی واش)


این وسیله همان ماشین لباسشویی کودک می‌باشد و لباس‌های کثیف و کهنه را به‌راحتی می‌شوید در خرید کهنه‌شور دقت داشته باشید که مدلی که مدنظرتان می‌باشد خشک‌کن هم داشته باشد.

 

سطل لباس کثیف


همانطور که می‌دانید پوست بچه بسیار حساس است از همین رو برای شستن لباس‌های او باید از پودرهایی مخصوص استفاده کنید. همچنین شما ملزم به این هستید که لباس‌های او را با لباس‌های خود قاطی نکنید و در سطل لباس کثیف جدا قرار دهید.

 

پد تب‌بر


هنگامی که دمای بدن نوزادتان بالا می‌رود و نیاز پیدا می‌کنید تا او را خنک کنید استفاده از پد تب‌بر بسیار کاربردی است و به شما کمک می‌کند تا تب او را به مقدار قابل توجهی پایین آورید.

 

 

کهنه نخی


این مسئله پیش آمده که برخی از نوزادان به پوشک حساسیت نشان داده‌اند از همین رو استفاده از کهنه نخی بسیار کاربردی است و کمک می‌کند تا این حساسیت برطرف شود.

 

فین‌گیر (پوآر)


فین‌گیر وسیله‌ای است که به کمک آن می‌توانید بینی فرزندتان را تمیز کنید. اما همواره در استفاده از آن دقت کنید.

 

پنبه استریل


مطمئناً در بسیاری از مواقع برای اینکه نوزادتان از هرگونه میکروب در امان باشد نیاز است که با پنبه استریل او را تمیز کنید به همین دلیل وجود آن در خانه اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

 

لگن قصری


برای اینکه بتوانید نوزاد خود را از همان کودکی عادت دهید تا بر روی دستشویی بنشیند می‌توانید لگن قصری که در انواع مختلف در بازار موجود است تهیه کنید. مطمئن باشید که یک وسیله بسیار کاربردی برای گرفتن نوزاد از پوشک است.

 

اتاق


هر زوجی وقتی که متوجه می‌شود قرار است صاحب فرزند شود پس از مشخص شدن جنسیت نوزاد، اتاقی را برای او در نظر می‌گیرد و وسایل مرتبط با او را تهیه می‌کند. در این قسمت وسایلی که برای اتاق یک کودک نیاز است را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کمد دراور ویترین


وقتی وسایل مربوط به کودک خود را خریداری می‌کنید مسلماً به کمد دراوری نیاز پیدا خواهید کرد تا وسایل و لباس‌ها را در آن جای دهید. سعی کنید کمدی که تهیه می‌کنید ویترین دار باشد تا اسباب بازی‌ها و برخی از وسایل او را در آن قرار دهید.

 

آلبوم کودک


مطمئناً با توجه به پیشرفت‌هایی که حاصل شده تمام لحظات زندگی فرزندتان را ضبط می‌کنید تا در آینده به آن‌ها نگاه کنید. تهیه کردن آلبومی جدا برای فرزندتان می‌تواند جذابیت تازه ای برای گرفتن عکس‌هایی زیبا و جذاب برای شما به وجود آورد.

 

کاغذ دیواری


سعی کنید از کاغذ دیواری‌هایی که برای اتاق بکار می‌برید متناسب با جنسیت و اگر کودکتان بزرگ باشد متناسب با سلیقه او انتخاب شود مطمئناً در این صورت او بیشتر ترغیب می‌شود در اتاقش بماند.

 

سطل اتاق کودک


مطمئناً اتاق کودکتان به یک سطل نیاز دارد تا وسایل کثیف و دورریختنی را در آن قرار دهید. همچنین می‌توانید با کمک آن به فرزندتان یاد دهید که وسایل کثیف را درون سطل زباله بیاندازد.

 

حمل و نقل


مطمئناً شما نمی‌خواهید تمام مدت در خانه همراه با فرزندتان بمانید از همین رو برای بیرون رفتن نیاز به وسایل حمل و نقل خواهید داشت. برخی از این لوازم عبارتند از:

 

ساک وسایل


وقتی برای گردش و یا هر دلیل دیگری همراه با فرزند خود به بیرون می‌روید نیاز است که وسایل ضروری او را با خود ببرید از همین رو ساک وسایل به یکی از پراهمیت‌ترین خریدهای سیسمونی تبدیل شده است.

 

ساک حمل


چیزی که برای شما مسلم است این است که شما تمام مدت نمی‌توانید فرزندتان را در آغوش بگیرید از همین رو به ساک حمل نیاز پیدا خواهید کرد. این ساک در ابعاد و جنس‌های مختلف موجود است و به‌راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

 

آغوشی


آغوشی نیز از دیگر وسایل مربوط به سیسمونی است. در واقع آغوشی شرایطی را برای شما فراهم می‌آورد تا بدون اینکه دست‌هایتان خسته شود فرزندتان را در آغوش داشته باشید. همچنین آغوشی هنگامی که وسایل زیادی را در اختیار دارید و باعث می‌شوند بغل کردن فرزندتان سخت شود بسیار کاربردی است.

 

صندلی ماشین


دقت داشته باشید که صندلی ماشین یکی از مهم‌ترین وسایل برای محافظت کردن از فرزندتان است. شما نمی‌توانید تمام مدت فرزندتان را در جلوی ماشین در آغوش بگیرید این مسئله بسیار خطرناک است از همین رو صندلی ماشین با کمربند و امکاناتی که در اختیار دارد بدون هیچ گونه آسیبی از فرزندتان محافظت می‌کند.

 

کاور باران و سایه‌بان


وسیله ای برای محافظت از فرزندان شما در هنگام بارندگی و هوای سرد است که برای کالسکه تعبیه شده است.

 

کالسکه


کالسکه نیز از دیگر وسایل حمل و نقل است که هنگامی که می‌خواهید همراه با فرزندتان به گردش بروید به آن نیاز پیدا خواهید کرد. زیرا وسایل دیگر آنقدر نمی‌تواند در سنین بالا کاربرد داشته باشد اما کالسکه در هر سنی کاربردی است.

 

کریر


کریر یکی از وسایلی است که اغلب تا سنین ۸ ماهگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حمل و نقل کودک را برای والدین راحت می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *